ردیاب های خودرو شرکت طلوع آرین هوشمند، دستگاه های ویژه ایی هستند که قابلیت نصب بر روی انواع خودرو را دارند. این دستگاه ها با استفاده از امواج ماهواره های تعیین موقعیت مانند جی پی اس، گلوناس و گالیله، موقعیت جغرافیایی خودرو را محاسبه و به سرور ردیابی ارسال می‌کنند. ازین رو ردیاب های خودرو را ردیاب ماهواره ایی نیز می‌نامند. باتوجه به تجهیز ردیاب خودرو به مودم جی اس ام مانند گوشی های تلفن همراه، امکان ارسال و دریافت اطلاعات از طریق بستر اینترنت مقدور می‌باشد.

در اینصورت می توان از موقعیت لحظه به لحظه خودرو به وسیله اس ام اس و یا ارسال داده به مرکز کنترل خودروها اطلاع پیدا یافت. دستگاه ردیاب به سیستم برق خودرو متصل می‌شود و علاوه بر تامین انرژی از باطری خودرو، می‌تواند روشن و خاموش شدن خودرو را نیز مشخص نماید. همچنین می‌توان دستگاه ردیاب خودرویی را به تجهیزهای دیگری نیز در خودرو متصل کرد تا اطلاعات کامل تری از عملکرد خودرو همراه با موقعیت دریافت کرد. یکی از راه‌های اتصال تجهیزات جانبی به دستگاه ردیاب، بلوتوث می‌باشد. ردیاب خودرو بلوتوثی نسل جدیدی از ردیاب های خودرو است که می‌توان تجهیزاتی از قبیل سنسور و یا میکروفون را از طریق بلوتوث به آن متصل نمود.

امکانات ردیاب خودرو بلوتوثی

در صورتیکه به ردیاب خودرو، رله قطع کن متصل شود، می‌توان از طریق ارسال اس ام اس و از راه دور فرمان وصل شدن و قطع شدن رله را صادر نمود. با استفاده از این امکان، می‌توان با قطع رله خودرو را خاموش کرد. تا زمان ارسال مجدد فرمان اتصال، خودرو استارت نخواهد خورد. علاوه بر این امکان جانبی، دستگاه ردیاب بلوتوثی، مجهز به یک سنسور یا حسگر لرزش می‌باشد که با فعال کردن آن، در صورت لرزش، ضربه و یا برخورد می‌توان پیغام اخطار مناسب را از طریق اس ام اس ارسال نمود. کاربرد اصلی تمامی دستگاه های ردیابی به دو دسته کلی جلوگیری از سرقت خودرو و یافتن خودرو مسروقه و کنترل و مدیریت تردد، سرعت و توقف خودرو قابل دسته بندی می‌باشد. امکان نصب ردیاب بر روی تمامی خودروها، با انواع برندها و مدل‌ها وجود دارد و پس از نصب سخت افزار می‌توان از طریق نرم افزار ردیابی تحت وب، خودرو را مشاهده نمود. با توجه به کوچک بودن دستگاه‌های ردیاب و امکان نصب آن در فضاهای متفاوت خودرو، لذا امکان یافتن آن به مراتب دشوارتر خواهد بود.

تراشه جی پی اس موجود در دستگاه های ردیاب خودرو بلوتوثی ‌می‌تواند موقعیت دقیق خودرو را از طریق حداقل ۴ ماهواره اطراف زمین بدست ‌آورد. دستگاه این اطلاعات را از طریق بستر اینترنت سیم کارت موجود در دستگاه، به سرور ردیابی ارسال می‌نماید. سیم کارت درون دستگاه می‌تواند از یکی از اپراتوهای ایرانسل، همراه اول و رایتل تهیه شود و محدودیتی در انتخاب اپراتور وجود ندارد. از دیگر امکانات جانبی دستگاه های ردیاب، می‌توان به هشدارهای وضعیت درب خودرو، حالت روشن یا خاموش بودن ماشین و وضعیت حمل با جرثقیل نیز اشاره نمود.

کاربرد بلوتوث در ردیاب خودرو بلوتوثی

  • استفاده از میکروفن

این امکان وجود دارد که با استفاده از اتصال میکروفون به دستگاه ردیاب از طریق بلوتوث بتوان بصورت یکرفه با خودرو ارتباط برقرار کرد. با نصب میکروفون خارجی، می‌توان با سیم کارت درون ردیاب تماس تلفنی برقرار کرد و دستگاه بصورت خودکار به تماس تلفنی پاسخ می‌دهد. با استفاده از این امکان، می‌توان صدای درون کابین خودرو را شنید که این امر در مواقع بروز حادثه کاربرد دارد.

  • استفاده از هدست

در بعضی موارد نیاز است که بتوان بصورت دو طرفه با راننده درون کابین خودرو تماس حاصل کرد. در این مورد هدست های بلوتوثی که به ردیاب خودرو متصل می‌شود، کاربرد دارند.

  • استفاده انواع سنسورها

دستگاه های ردیاب خودرو بلوتوثی قابلیت اتصال به انواع سنسور بلوتوثی دما و رطوبت را دارند. سنسور دما در خودروهای حمل مواد غذایی و دارویی کاربرد دارد. با توجه به حساسیت برخی مواد غذایی و دارویی به رطوبت، نیاز است تا میزان رطوبت کابین از طریق سنسور کنترل و مانیتور شود. استفاده از سنسورها کمک بزرگی درکاهش هزینه های حمل و نقل مواد با حساسیت دما و رطوبت می‌باشد.

برچسب‌ها:
ردیابی لحظه‌ای
gps