تمامی سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های دولتی و خصوصی که مجهز به سیستم ناوگان حمل و نقل می‌باشند، با مشکلاتی در خصوص نگهداری اطلاعات فنی خودروها مواجه هستند. اطلاعات فنی نظیر زمان و میزان سوختگیری، زمان آخرین سرویس و نظیر آن است. عدم نگهداری صحیح اطلاعات، علاوه بر ایجاد اختلال در روند کنترل و نگهداری خودرو، منجر به صرف هزینه‌های هنگفت برای سازمان خواهد شد. یکی از راهکارهای مدیریت و نگهداری اطلاعات خودرو، استفاده از نرم‌افزارهای موجود در بازار است.

یکی از معایب بزرگ این راهکار، تعدد نرم‌افزار در سازمان است، که نیازمند منابع و نگهداری مستقل خواهد بود. با توجه به لزوم تجهیز ناوگان حمل و نقل به دستگاه‌های ردیاب خودرو و استفاده از نرم‌افزار ردیابی بمنظور کنترل و مدیریت تردد، می‌توان از این نر‌م افزار برای نگهداری اطلاعات خودرو استفاده کرد. از طریق ماژول تعمیر و نگهداری با ردیاب خودرو نیز می‌توان اطلاعات خودرو را درون نرم‌افزار ردیابی ذخیره و گزارشگیری نمود.

درسیستم تعمیر و نگهداری با ردیاب خودرو، می توان مقادیر لازم جهت سرویس و نگهداری هر خودرو را با توجه به نوع خودرو ثبت نمود. نرم افزار با نزدیک شدن زمان سرویس هر خودرو شامل تعویض روغن و تسمه، بازدید دوره ای و یا وضعیت تایرها، هشداری به مدیر مربوطه ارسال می‌کند. با استفاده از این هشدار و اطلاع رسانی می‌توان اقدامات لازم را در خصوص انجام سرویس مربوطه انجام داد. پس از انجام سرویس نیز مقادیر در نرم افزار قابل ثبت و گزارش گیری می‌باشد. تمامی مقادیر فوق از طریق نرم‌افزار قابل ویرایش و یا حذف از طرف کاربر مجاز می‌باشد. در آخر تمامی موارد بصورت گزارش قابل استخراج و بررسی خواهد بود. همچنین با توجه به نسخه ماژول خریداری شده، در صورت اتصال دستگاه دیاگ خوان به سیستم می‌توان تمام مقادیر مربوط به خطای موتور و یا دیگر سنسورها را نیز مونیتور کرد.

با استفاده از سیستم ردیاب خودرو، مدیران محترم سازمان‌ها می‌توانند اطلاعات متنوعی در خصوص ناوگان حمل و نقل کسب نمایند. بصورت کلی اطلاعات ذیل قابل استخراج می‌باشد:

  • سرعت متحرک: با توجه به این مطلب که سرعت، بزرگترین عامل تصادفات رانندگی شناخته شده است، لذا بررسی سرعت حرکت خودرو عامل بازدارنده مناسبی برای رانندگان بشمار می‌رود. با توجه به قابلیت دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای ردیابی، می‌توان در صورت وقوع سرعت غیر مجاز، آلارم مناسب تولید کرد. لذا کنترل سرعت ناوگان حمل و نقل، نقش بسزایی در کاهش هزینه‌ها خواهد داشت.

  • تعمیرات و نگهداری: ترکیب تعمیر و نگهداری با ردیاب خودرو، قابلیت مهمی به سیستم‌های مانیتورینگ ناوگان حمل و نقل اضافه می‌کند. هشدار پیرامون زمان سرویس‌های دوره‌ای، که قبلا توسط نیروی انسانی صورت می‌گرفت اکنون به صورت دقیق تر با استفاده از دستگاه ردیاب خودرو و نرم افزار صورت می‌پذیرد. نرم‌افزار مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو، می‌تواند فر‌آیند برنامه‌ریزی مربوط به نگهداری و سرویس‌های دوره‌ای را تسهیل نماید. اطلاع از اینکه کدام خودرو نیازمند سرویس می‌باشد و ثبت گزارشات مربوط به تکمیل سرویس، موجب کاهش هزینه ها و صدمات وارده به خودرو می‌گردد.

  • مسیر حرکت خودرو: با استفاده از امکان کنترل مسیر توسط دستگاه ردیاب خودرو و نرم افزار ردیابی، می‌توان به کاهش مسیر پیموده شده خودرو و در نتیجه کاهش استهلاک آن دست یافت. به بیانی دیگر، با استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان، می‌توان عمر مفید خودروها را افزایش داد. این امکان علاوه بر کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو، به کاهش زمان ماموریت پرسنل و در نتیجه افزایش بهره‌وری کارکنان می‌انجامد.

  • مصرف سوخت: یکی از ساده ترین مواردی که دستگاه ردیاب خودرو و نرم افزار ردیابی برای کنترل ناوگان حمل و نقل به ارمغان می‌آورد، کنترل مصرف سوخت می‌باشد. این امکان بدون نیاز به آسیب به باک بنزین و استفاده از سنسور سوخت انجام پذیر است. با استفاده از این قابلیت می توان هزینه های هنگفت مصرف سوخت را کاهش داد. بهبود مسیر حرکت، کاهش زمان روشن بودن خودرو، کاهش دفعات تجاوز از سرعت مجاز و جلوگیری از قاچاق سوخت از دیگر مزایای استفاده از دستگاه های ردیاب خودرو می‌باشد. از طریق مدیریت مسیر تردد خودرو و یافتن بهترین مسیر حرکت می‌توان طول مسیر پیموده شده را به حداقل رساند. چنانچه زمان و دفعات روشن و خاموش شدن خودرو را بررسی و مدیریت کرد، علاوه بر کاهش مصرف سوخت و میزان آلودگی هوا، می‌توان استهلاک خودرو را به حداقل رساند. از دیگر موارد قابل مدیریت، سرعت غیرمجاز می‌باشد. با توجه به امکان گزارشگیری و بررسی سرعت غیرمجاز می‌توان به میزان قابل توجهی از هدر رفتن سوخت جلوگیری می‌شود. جلوگیری از قاچاق سوخت از مهمترین قابلیت‌های تجهیز ناوگان حمل و نقل به دستگاه ردیاب می‌باشد.

امکانات فوق جزو ساده ترین امکاناتی می‌باشد که دستگاه ردیاب خودرو و نرم افزار مدیریت ناوگان برای سازمان ها و ادارات به همراه خواهد داشت. هزینه های هنگفتی که طی دوره های زمانی مختلف بخاطر عدم کنترل خودروها سازمانی به شرکت وارد می‌شود، بسیار بالا بوده که مطمئنا از این طریق می توان به کاهش آن ها کمک کرد.

برچسب‌ها:
ردیابی لحظه‌ای
جی پی اس