افراد به دلایل مختلف اقدام به نصب دستگاه ردیاب بر روی ماشین خود می‌کنند. جدا از اهداف معمول ردیابی، می‌توان از این وسیله به عنوان یک دستگاه ضد سرقت و دزدگیر نیز استفاده نمود. ‌‌در مدیریت حمل و نقل ناوگان عمومی، دستگاه‌های GPS برای کنترل راننده ها و اطلاع از وضعیت خودرو‌ها و مصرف سوخت نیز کاربرد دارند. این دستگاه ها در موارد تجاری مانند ردیابی و کنترل ماشین‌های اجاره ای یا سیستم آمبولانس‌ها نقش بسزایی ایفا می‌نمایند.

دلیل خرید و استفاده از ردیاب خودرو هرچه باشد، برای استفاده دقیق از دستگاه موقعیت‌یاب، نصب صحیح آن اهمیت دارد. با هر بار ارتباط دستگاه با سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS، مختصات جغرافیایی به صورت لحظه‌ای دریافت می‌شود. ردیاب اطلاعات جهت، حرکت، موقعیت و سرعت وسیله نقلیه را تهیه می‌کند و به سرور مرکزی ارسال می‌نماید. از مهمترین نکات نصب دستگاه ردیاب، تعیین منبع تغذیه مناسب برای روشن کردن دستگاه می‌باشد. دو روش معمول برای فراهم کردن برق دستگاه جی پی اس، استفاده از باطری‌های اختصاصی و یا بهره‌گیری از باطری ماشین است. به طور متدوال در هنگام نصب ردیاب خودرو از باطری ماشین استفاده می‌گردد؛ به همین دلیل باید افراد آموزش دیده ‌برای این امر بکار گرفته شود.

شرکت طلوع آرین هوشمند به عنوان اولین وارد کننده تجهیزات ردیاب، با بیش از یک دهه سابقه در زمینه ارائه راهکارهای مدیریت ناوگان حمل و نقل، تیم نصب حرفه ای آموزش داده است. از دیگر نکات نصب ردیاب می‌توان به سابقه و تجربه تیم نصب اشاره نمود. این ویژگی شرکت طلوع آرین مانع از بروز خرابی و نسارات احتمالی به GPS و یا خودرو خواهد شد. تمامی افراد تیم نصب شرکت، در زمینه سیم‌کشی خودرو، مدارهای منابع تغذیه‌، نصب انواع رله‌، سنسور و Buzzer تبحر بالایی دارند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت یادگیری اصول الکترونیک و برق جزو لاینفک دانش تیم نصب محسوب می‌شود. دقت در اتصال سیم‌ها و تجهیزات جانبی باعث تضمین عملکرد دستگاه و استفاده بلند مدت از آن با خیال آسوده می‌گردد. بی احتیاطی در سیم کشی‌ها و عدم داشتن آگاهی نسبت به مدارهای داخلی خودرو ممکن است ‌باعث خارج شدن دستگاه از گارانتی و ایجاد هزینه‌های جانبی شود. بعد از اتصال منبع تغذیه و ‌روشن کردن‌ دستگاه ردیاب، مرحله دوم انتخاب محل مناسب نصب، برای قرار دادن جی پی اس دور از دید سایر افراد می‌باشد.

یکی از مهمترین و کاربردی ترین نکات نصب دستگاه ردیاب، عدم نصب دستگاه در محل ثابت و از پیش تعیین شده است. این نکته در بالا بردن ضریب امنیتی خودرو در زمان سرقت نقش بسزایی ایفا می‌کند. با توجه به امکان نصب ردیاب در مکان های مختلف خودرو، این محل می‌تواند با مشورت مشتری تعیین گردد. باید دستگاه به دور از دسترس و خارج از دید باشد. بدیهی است صاحب خودرو بایستی از افشای محل نصب خودداری نماید. در هنگام انجام این امور سلامت و اطمینان از ایمنی اتصالات قابل توجه بوده و تنها با سپردن این امر به افراد مجرب و کارشناس، این امکان فراهم می‌شود. مدت زمان نصب ردیاب، به نوع خودرو و پیچیدگی ساختار سیم‌کشی آن بستگی دارد. همچنین در صورت وجود سایر متعلقات مانند سنسور دما و رطوبت، زمان افزایش خواهد یافت. اما به طور میانگین گذراندن این مراحل برای هر وسیله ردیاب بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد.

 

۸ نکته نصب دستگاه ردیاب

  1. نصب دستگاه و آنتن‌ها به دور از آهنربا و سیستم صوتی؛

  2. دقت در جلوگیری از ایجاد اتصال کوتاه؛

  3. عدم قرار دادن سیم‌ها در محیطی با احتمال افزایش دما، آبخوردگی، رطوبت و یا فشار؛

  4. عدم مخدوش کردن پلمب دستگاه؛

  5. خریداری و نصب دستگاه ردیاب ضد آب، در صورت الزام به نصب بر روی موتور و یا خارج از خودرو؛

  6. عایق کاری سیم‌ها و محکم کردن اتصالات به وسیله بست؛

  7. نصب ردیاب توسط نصاب مورد تایید شرکت مهندسی طلوع آرین؛

  8. بررسی صحت عملکرد دستگاه، پس از نصب و دریافت تاییدیه؛

در صورت عدم رعایت موارد فوق و با توجه به تشخیص کارشناسان، ممکن است دستگاه ردیاب از گارانتی خارج گردد، لطفا در نگهداری و حفظ شرایط صحت عملکردی دستگاه دقت فرمایید.

برچسب‌ها:
نصب ردیاب
جی پی اس