صنعت روشنایی LED در پذیرش تجهیزات IoT در ساختمان‌ها پیشقدم شده است. این علم در ایجاد ارتباطات و کنترل تجهیزات روشنایی در ساختمان کاربرد دارد. سیستم‌های روشنایی هوشمند که به بازار عرضه می‌شوند، ارتباط دو جانبه بین دستگاه و سرور را پشتیبانی می‌کنند. از این رو موجب انقلابی در کنترل و مدیریت روشنایی ساختمان شده‌اند. با این حال، موفقیت اجرای یک زیرساخت هوشمند زمانی امکانپذیر است که از اجزای هوشمند یا اینترنت اشیاء در تمام اجزای ساختمان استفاده شود. تولیدکنندگان این تجهیزات از قبیل شرکت فولام، نورپردازی و کنترل ساختمان را از طریق روش‌های نوآورانه‌ای انجام می‌دهند. همچنین این تجهیزات با قابلیت ذخیره‌سازی انرژی موجب صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شوند.

همگرایی تجهیزات در صنعت IoT

مفهوم همگرایی در صنعت IoT اشاره به یکپارچه سازی تبادل اطلاعات دو طرفه محصولات و برنامه‌های مختلف دارد. این یکپارچه سازی اغلب با استفاده از یک کنترل کننده  صورت می‌پذیرد. همگرایی در صورت عدم استفاده محصولات از یک پلتفرم نیز امکانپذیر می‌باشد. یکپارچه سازی نرم افزار و دستگاه‌های هوشمند مانند اجزای روشنایی LED  را همگرایی عمودی می‌نامند. همگرایی افقی یا فناوری اطلاعات از فن آوری IP برای اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه فیزیکی مشترک استفاده می‌کند. با استفاده از همگرایی و استانداردهای باز، تولیدکنندگان اجزای نورپردازی، محصولات و قطعات مورد نیاز نسل جدید روشنایی را ایجاد می‌کنند.

به عنوان مثال، رابط‌های شبکه که در سیستم روشنایی هوشمند آدرس پذیر یا DALI استفاده می‌شوند، می‌توانند توزیع و نصب سیستم جهانی نیاگارا را تقویت کنند. DALI که که مخفف عبارت Digital Addressable Lighting می‌باشد، تنها استانداردی است که به طور خاص برای روشنایی هوشمند و کنترل آن طراحی شده است. DALI تا ۶۴ چراغ  روشنایی را در یک شبکه واحد می‌تواند روشن، خاموش و یا کنترل نماید. با ایجاد اجزا و محصولاتی که از استانداردهای باز مانند DALI پشتیبانی می‌کنند، می توان راه حل های کنترل محلی و از راه دور مبتنی بر Cloud را ارائه نمود.

چارچوب Tridium Niagara در ابتدا توسط شرکت Honeywell ایجاد شده که استانداردی برای روشنایی همگرا و کنترل ساختمان بر اساس IoT است. این نرم افزار به طور خاص برای ایجاد برنامه‌های کاربردی دستگاه‌های سازمانی و محصولات مبتنی بر اینترنت طراحی شده است. امروزه بیش از ۴۰۰ شرکت تولیدی جهانی ارائه دهنده محصولات مدیریت ساختمان، اتوماسیون و راه حل های مدیریت انرژی مبتنی بر Niagara فعالیت دارند. با ایجاد محصولات تعاملی برای کنترل روشنایی هوشمند، تولید کنندگان اجزای نورپردازی، بلوک های مورد نیاز برای ایجاد اکوسیستم گسترده ای از کنترل های IoT را ارائه می‌دهند. با نصب هر یک از تجهیزات، می‌توان با استفاده از زیرساخت ارتباطی دو طرفه، از IoT برای مدیریت سیستم های ساختمانی مانند سیستم‌های تهویه مطبوع، هشدار دهنده اورژانس و سیستم‌های امنیتی استفاده کرد. با استفاده از این تجهیزات و تکنولوژی‌ها می‌توان ساختمان‌هایی امن‌تر و محیط زندگی مطلوب‌تری را فراهم ساخت.

برچسب‌ها:
تکنولوژی