مجموعه ای از فناوری های هوشمند از جمله فن آوری های امنیتی و نظارتی برای یک خانه جدید قابل اجرا می‌باشد. این قابلیت‌ها در نگاه نخست می‌تواند مبهم و گیج کننده باشد. با وجود این که این تکنولوژی های خانه هوشمند بدون تغییر در سیم کشی ساختمان و با استفاده از پهنای باند اینترنت و WiFi قابل اجرا هستند و از طریق نرم افزارهای موبایلی قابل استفاده و برنامه ریزی می‌باشند، باز هم مشکلات و پیچیدگی های خاص خود را دارند.

 

نکات مهم پیرامون انتخاب تکنولوژی های خانه هوشمند

اطلاعاتی که باید برای انتخاب یک خانه هوشمند در نظر گرفته شود چیست؟ هنگام خرید خانه جدید به چه مواردی باید توجه کرد؟ به گفته دیوید هامفریز رئیس صنف مصرف کنندگان طرح های الکترونیکی: ” با توجه به آخرین تکنولوژی های تولید شده در زمینه هوشمندسازی منازل، خریداران باید به موارد خاصی توجه نمایند. یک سیستم کنترل نور که مدت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور مداوم مدرن تر می‌شود و تکامل می‌یابد، به این معنی که می‌توان با استفاده از یک دیمر بدون سیم، سوئیچ روشنایی را کنترل کرد. اینکار بدون نیاز به سیم کشی قابل انجام است. وی معتقد است تکنولوژی دیگری که قطعا در یک خانه جدید نیاز است، کنترل سیستم گرمایش و سرمایش خانه می‌باشد. بسیاری از افراد در حال حاضر به ترموستات هوشمند لمسی عادت دارند، اما ممکن است یک سیستم پیچیده تر نیاز باشد. با استفاده از تکنولوژی های موجود می‌توان از طریق موبایل های اندرویدی یا iOS برای کنترل گرمایش و تهویه مطبوع، از راه دور برنامه ریزی کرد. گزینه دیگر از تکنولوژی های خانه هوشمند، مقوله امنیت است. این مورد می‌تواند با استفاده از دوربین های امنیتی و ضبط ویدیویی دیجیتال DVR محقق گردد. یکی دیگر از تجهیزات خانه هوشمند، سیستم‌های آشکارساز آتش و یا تشخیص دود می‌باشد. اما موردی که در این زمینه وجود دارد، لزوم استفاده از کد در پیاده سازی این سیستم ها است.”

مشکلی که در پیاده سازی این تکنولوژی های خانه هوشمند وجود دارد، عدم وجود پروتکل جهانی در اجرای این طرح ها است. با توجه به تعدد این تجهیزات هوشمند، روند ارتباط تجهیزات و پیاده سازی آن ‌ها ممکن است چالش هایی بهمراه داشته باشد. به گفته هامفریز: “خانه باید با سیم کشی CAT 6 یا CAT 7 و یا فیبر نوری کاملا سیم کشی شوند که این مهمترین بخش یک خانه  هوشمند است. اگر شبکه ارتباطی بدرستی اجرا نشود، هیچ یک از تجهیزات خانه عملکرد صحیحی نخواهند داشت. یکی از اشتباهاتی که توسط مصرف کنندگان و سازندگان رخ می دهد، این است که سیستم بدون بررسی دقیق پیش نیازها، پیاده سازی می‌شود. به عنوان مثال، سیستم های که برای پخش ویدئو و جریان صوتی استفاده می‌شود، نیاز به پهنای باند زیادی دارند. خوشبختانه با پیشرفت روزافزون تجهیزات هوشمند، قیمت سیستم های هوشمند در مقایسه با سال های گذشته، به طور چشمگیری کاهش یافته است. بطوریکه می‌توان یک سیستم کنترل را در خانه خود با هزینه های مقرون به صرفه ایجاد کرد. اگرچه دغدغه اصلی افرادی که این نوع خانه ها را خریداری می‌کنند، هزینه نیست. اما مشکل اصلی، اطلاعات محدود و سردرگمی است. سیستم های زیادی وجود دارد که کارهای خیلی مختلفی را انجام می دهند. به همین دلیل ضروری است که از یک پیمانکار برای یکپارچه سازی سیستم های الکترونیکی استفاده کرد. اما لازم است که این کارشناس با آگاهی از مشخصه های محصولات مختلف و توانایی آموزش آن ها به مصرف کنندگان بتواند دانش لازم را منتقل نماید.

طبق گزارش سالانه انجمن صنایع فناوری اطلاعات (CTA) و مطالعات بازار تکنولوژی، تقریبا ۹۰ درصد از خانه های جدید در حال حاضر قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. این مطالعه شامل خانه های سفارشی و تولیدی، خانواده های ویلایی و مجتمع ها می‌باشد. کریس الی مدیر ارشد تجزیه و تحلیل صنعت CTA معتقد است، تکنولوژی هایی که در ساختمان بکار می‌رود شامل سیم کشی (در ۴۸ درصد از خانه های جدید)، نظارت بر امنیت (۲۹ درصد) و سیم کشی برای سیستم های سینمای خانگی (۱۷ درصد) عمومی تر شده است. علاوه بر این، تکنولوژی های متعددی وجود دارد که معمولا توسط سازندگان به عنوان امکانات اضافه ارائه می‌شود. این سیستم ها شامل نظارت مستقل (ارائه شده توسط ۷۷ درصد از سازندگان خانه)، اتوماسیون خانگی (۶۷ درصد از سازندگان) و سیستم های مدیریت انرژی (۶۴ درصد) می‌باشد. همچنین به گزارش سازندگان، ۶۴ درصد از صاحب خانه ها خواهان کنترل تجهیزات خانه از راه دور و از طریق یک صفحه نمایش لمسی یا یک اپلیکیشن موبایل هستند. بیش از یک سوم از سازندگان خانه های آمریکایی گفته اند که همراه با افزایش تمایل به نصب و استفاده از تاسیسات هوشمند ساختمانی طی دو سال گذشته میزان درآمد آن ها نیز افزایش یافته است. بعنوان مثال National Homebuilder Toll Brothers Inc، از تکنولوژی هوشمند به یک جریان درآمدی مستمر دست یافته است. شرکت Westminster Security، بیش از ۱۸ سال است که  بخش فروش سیستم های نظارتی شرکت  Toll Brothers، از جمله امنیت، آتش سوزی، پاسخ اضطراری شخصی (PERS) و خدمات محیط زیست و همراه با اتوماسیون خانگی را بر عهده دارد.

برچسب‌ها:
iot