یک تیم از دانشمندان اروپایی، تکنولوژی فوتونیک را برای توسعه کاشی‌های دیجیتال ابداع کرده‌اند. کاشی ‌های فوتونی می‌توانند رنگ، الگو و یا حتی یک فیلم‌ را از طریق تلفن هوشمند یا تبلت دریافت نموده و دیوار یا سقف اتاق خواب را به صفحه سینمایی غول پیکر تبدیل کنند. پروژه Luminent Electronic Tile یا LUMENTILE، کاشی‌های سرامیکی ساده را با تکنولوژی صفحه نمایش لمسی پیچیده، برای ایجاد یک منبع نور و تعامل بی نظیر ترکیب می‌نماید.این پروژه توانست مبلغ ۲٫۵ میلیون یورو از برنامه Horizon 2020 دریافت کند. هماهنگی‌ها توسط Universita Degli Studi Di Pavia ایتالیا صورت گرفت و همکاری‌هایی از سوی Teknologian Tutkmuskeskus VTT فنلاند، Eclexys SAGL سوئیس، Juloft SRL و Ketaplan SRL از ایتالیا، استودیو Itinerante Arquitectura SL و بازار نوآوری دانش SL از اسپانیا نیز انجام پذیرفت.

کاشی‌های الکترونیک سرامیکی، ترکیبی از کاشی درخشان شامل مواد ساختمانی، منابع نور حالت جامد و تراشه های الکترونیکی می‌باشد و می‌تواند با یک کامپیوتر مرکزی، یک تلفن هوشمند و یا تبلت کنترل شود. کاشی های فوتونی فقط یک پانل دیجیتالی نیستند که جایگزین یک پوستر متحرک در مترو ها و شبکه های زیرزمینی شوند، بلکه یک شیوه کاملا جدید از زندگی هستند. پروفسور Guidon Giuliani از دانشگاه پاویا می‌گوید: اگر شما حمام خود را به رنگ آبی ندیده‌اید، اکنون می‌توانید آن را تغییر دهید. اگر دوست دارید تصویر زمینه گلدار، عکس یک اردک و یا هر طرح دیگری باشد، اکنون این امکان در دستان شما است.

هر چند اندازه استاندارد کاشی فوتونی مستطیل شکل  A4 با منبع تغذیه داخلی می‌باشد، اما اندازه کاشی‌ها را می‌توان به طور کامل با توجه به نیازهای مشتری تغییر داد که به طور کامل یا جزئی پوشش دیوارهای یک اتاق، کف و یا سقف را در بر گیرد. یکی دیگر از امکانات در طراحی این کاشی این است که می‌توان شکل آن را از مستطیل به مربع و یا حتی چند ضلعی نیز تغییر داد. کاشی‌ها می‌توانند خاموش شوند به طوری که به رنگ نقره ای، سیاه و سفید در آیند. این موضوع می‌تواند یک تنظیم پیش فرض باشد. با یک کنترل کننده روی صفحه نمایش قرار گیرد و در یک شبکه که برای کاربر غیر قابل مشاهده است، عمل کنند. سطح هر کاشی دارای یکنواختی و روشنایی است که توسط سیستم مدیریت هوشمند LUMENTILE به دست می‌آید. این یک رویکرد جدید مبتنی بر هدایت و استخراج نور انتخابی در فضای مورد نظر می‌باشد.

از آنجاییکه می‌توان با پیکربندی کاشی ها، آنها را به پانل های هوشمند تبدیل نمود، این امکان برای هوشمند سازی ساختمان نیز کاربرد دارد. در مواقع امنیتی با روشن شدن کاشی ها در هر طبقه، می‌توان به سیستم حفاظتی ساختمان اطلاع رسانی گردد. Giuliani معتقد است که این سیستم با انجام تنظیمات هوشمند طبقه بندی شده، توانایی ایجاد مسیرهای پویا را دارد. برنامه‌های کاربردی اصلی محصولات LUMENTILE در فضاهای عمومی نیز کاربرد دارند. به عنوان مثال با ایجاد صفحات درخشان، قادر به تولید مسیرهای هدایت خودکار هستند. برای مثال، در مراکز خرید یا فرودگاه‌ها، چنانچه مراجعه کننده در جستجوی یک فروشگاه یا ترمینال باشد، می‌توان با استفاده از روشن کردن یک راهرو، مشتری را راهنمایی کرد.

با توجه به مقاومت بالای این محصولات، کاشی های فوتونی در محیط‌های باز نیز کاربرد دارند. نصب آن‌ها در خارج از ساختمان، پتانسیل لازم برای تبلیغ یا تغییر رنگ و ظاهر ساختمان را ایجاد می‌کند. از آنجاییکه کاشی‌ها می‌توانند بصورت مسطح یا منحنی تولید شوند، در اطراف ستون ها یا خطوط ناهموار نیز قابل نصب هستند. برای مثال در وسایل نقلیه نظامی برای عبور از انواع مناطق حفاظتی مانند جنگل یا کویر می‌توان با استفاده از یک سوئیچ، خودرو را استتار نمود. کاشی های خارجی قابلیت استتار فوری دارند. اگرچه در مسیر تکمیل این تکنولوژی نیاز به پیشرفت‌های بیشتری است اما با استفاده از این محصولات می‌توان یک ماشین یا ساختمان را به طور کامل با محیط اطراف هماهنگ و ناپدید کرد.