نرم افزار Crystal Reports نرم افزاری به منظور آنالیز و تفسیر اطلاعات موجود در پایگاه های داده طراحی و توسعه یافته است. این نرم افزار امکان ایجاد گزارش های ساده و پیچیده تخصصی را ممکن می‌سازد. مهمترین قابلیت این نرم افزار، تنوع فرمت های خروجی گزارشات مانند Word, Excel, Email, PDF و نظیر آن می‌باشد. توان پردازشی این اپلیکیشن به حدی است که می‌توان به انواع پایگاه داده متصل شد و گزارشات متنوعی ایجاد نمود.

همچنین توسعه دهندگان وب و اپلیکیشن نیز می توانند جهت کاهش زمان و رفع نیازهای کاربرانشان، از یکپارچه سازی توان پردازشی گزارش گیری Crystal Reports با پایگاه های داده خود استفاده نمایند. از دیگر ویژگی های قابل توجه این برنامه می‌توان به پشتیبانی از زبان های توسعه رایج اشاره کرد که موجب تسهیل افزودن گزارش ها به هر برنامه ای می‌شود. این نرم افزار با تمامی نسخه های ویندوز سازگار می‌باشد.
تاریخچه‌ی نرم افزار Crystal Reports به‌سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد که در ابتدا با نام Quick Reports عرضه شد. Crystal Services Inc تا نسخه‌‌ی سوم این نرم‌افزار را ارائه کرد که بعد از تغییر نام به Crystal Decisions نسخه‌های ۴ تا ۹ این برنامه را منتشر شد و پس از تصاحب این شرکت توسط Business Objects نسخه‌های ۱۰ تا ۲۰۰۸ یا ۱۲ عرضه شدند. نهایتا با خریداری این شرکت توسط کمپانی SAP، توسعه‌ی این نرم‌افزار به این شرکت انتقال یافت.
به منظور استفاده و تولید گزارش در نرم افزار TAVL شرکت طلوع آرین هوشمند، نصب نرم افزار کریستال ریپورت ضروری می‌باشد. در صورتیکه این نرم افزار بر روی سیستم نصب نشده باشد، همچنان می‌توان از نرم‌افزار TAVL استفاده نمود ولیکن دسترسی به گزارش‌های موجود در سیستم امکان‌پذیر نیست. و گزینه Report و یا گزارشات، در نوار ابزار نرم‌افزار بصورت خاکستری و غیر فعال نمایش داده می‌شود. در صورت مواجهه با این شرایط، کافیست نسخه نرم افزار Crystal Reports مناسب سیستم عامل خود را نصب فرمائید.

برچسب‌ها:
gps
نرم افزار