امروزه راه‌های مختلفی برای افزایش امنیت دارایی‌های ما مانند خودرو، موتورسیکلت و... وجود دارد. یکی از راهکارهای به‌روز و مطمئن، استفاده از جی‌پی‌اس GPS (Global Positioning System) است. ردیاب‌ها علاوه بر درنظرگیری موقعیت جغرافیایی دارایی‌های ما با دارا بودن امکاناتی نظیر اپلیکیشن و سامانه‌های تحت وب می‌توانند ما را از موقعیت وسایل نقلیه نیز آگاه کنند و در شرایط مختلف مانند سرقت، ضربه‌خوردن و... با ارسال هشدار به صاحب دارایی، امکان به‌موقع عکس‌العمل و واکنش‌های ضروری را فراهم می‌کنند.

شما در موقعیت‌های مکانی گوناگون تنها با استفاده از یک گوشی و سیستم‌های نقشه جهانی می‌توانید، موقعیت خود و دارایی‌های خود را بررسی کرده و نسبت به شرایط آن‌ها آگاه باشید.

جی‌پی‌اس چیست؟

جی‌پی‌اس در واقع سامانه موقعیت‌یاب جهانی است که به اختصار به آن GPS گفته می‌شود، این سامانه از 24 ماهواره تشکیل شده است که در هر مدار 4 ماهواره برای ارسال و دریافت داده‌ها وجود دارد.

نحوه عملکرد جی‌پی‌اس چگونه است؟

در ابتدا سیستم‌های GPS تنها برای اهداف نظامی ساخته شدند و این سیستم تنها بخشی از یک سیستم بررسی موقعیت جغرافیایی مبتنی بر ماهواره محسوب می‌شد که توسط وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا، تحت برنامه ماهواره‌ای NAVSTAR توسعه پیدا کرد.

سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا GPS یک سیستم ماهواره‌ای است که به دقت موقعیت یک نقطه در سطح زمین را مشخص می‌کند. این سیستم به کمک یک شبکه از ماهواره‌هایی که در مداری حول زمین قرار دارند، کار می‌کند. در زیر، نحوه عملکرد سیستم GPS توضیح داده شده است:

معمولا در سیستم GPS، حداقل ۲۴ ماهواره فعال در مداری حول زمین قرار دارند. گوشی‌های هوشمند و یا دستگاه‌های دیگر با استفاده از یک گیرنده GPS مجهز به یک آنتن، اطلاعات ماهواره‌ها را دریافت می‌کنند. هر ماهواره اطلاعات دقیق در مورد موقعیت خود (موقعیت در مدار و زمان دقیق) را ارسال می‌کند. دستگاه دریافت‌کننده با دریافت اطلاعات از حداقل ۴ ماهواره (در صورتی که در میدان دید مستقیم چهار یا بیشتر ماهواره باشد)، موقعیت خود را بر اساس سیگنال‌های ارسالی این ماهواره‌ها تعیین می‌کند. با توجه به زمانی که سیگنال‌ها از ماهواره‌ها دریافت شده‌اند و اطلاعات ماهواره در زمان ارسال سیگنال، دستگاه محاسباتی دقیق در رابطه با موقعیت وسیله شامل طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع را انجام می‌دهد. دستگاه مشخص می‌کند که مکان کاربر در کجا واقع شده است و این اطلاعات به صورت نمایش گرافیکی بر روی نقشه یا به صورت متنی بر روی صفحه نمایش دستگاه، نمایش داده می‌شود.

معرفی انواع جی‌پی‌اس‌ها

 • جی‌پی‌اس حیوانات خانگی: این دستگاه‌ها به منظور حفاظت از حیوانات خانگی و بررسی وضعیت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • جی‌پی‌اس اشخاص: این نوع از جی‌پی‌اس‌ها به منظور آگاهی از شرایط افراد مورد نظر ما و افرادی که دارای شرایط خاص هستند مانند سالمندان، کودکان، بیماران آلزایمری و... کاربرد دارند.

 • جی‌پی‌اس خودرو: GPS خودرو برای مسیریابی لحظه‌ای خودروها و همچنین آگاهی از وضعیت آن‌ها در هنگام وقوع موارد مختلف مانند روشن‌وخاموش شدن خودرو بدون اجازه صاحبین آن‌ها، عبور از محدوده مجاز تعریف‌شده و... کاربرد دارد.

 • جی‌پی‌اس دریایی: این نوع جی‌پی‌اس به منظور حفظ مسیر، آگاهی و جلوگیری از برخورد با شناورها و همچنین آگاهی از تجمع ماهی‌ها و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • جی‌پی‌اس نظامی: این نوع از ردیاب‌ها برای آگاهی و مشاهده تمام نقشه‌ها کاربرد دارند و فرماندهان را از وقوع اتفاقات باخبر می‌سازد.

در بین انواع جی‌پی‌اس‌های معرفی‌شده، ردیاب خودرو جزو پرکاربردترین ردیاب‌ها برای اشخاص گوناگون محسوب می‌شود. به همین‌ دلیل در این بخش به بررسی بیشتر این مورد می‌پردازیم.

جی‌پی‌اس خودرو چه مزایایی دارد؟

جی‌پی‌اس، کاربردهای مختلفی داشته و مزایای بسیاری را برای افراد استفاده‌کننده از آن‌ها را به ارمغان می‌آورد، از جمله مزایایی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، استفاده از آن‌ها در صنعت خودرو است.

در صنعت خودرو، GPS به مدیران اجازه می‌دهد تا خودروها را پیگیری کرده و مسیرها، سرعت‌ها و مصرف سوخت را مدیریت کنند. در موارد اضطراری، مثل حوادث رانندگی یا بلاهای طبیعی، GPS، موقعیت دقیق فرد را به ارگان‌های امداد ارسال می‌کند تا به سرعت بتوانند برای کمک اقدام کنند. در صنایع مختلف از جمله ناوگان حمل‌ونقل، GPS به مدیران این امکان را می‌دهد که موقعیت اشیا و وسایل را به دقت پیگیری کنند و مدیریت ناوگان خود را به صورت بهینه، انجام دهند.

جی‌پی‌اس خودرو فقط برای مسیریابی خودروها کاربرد ندارند بلکه برای جلوگیری از سرقت خودروها و همچنین پیداکردن آن‌ها در هنگام سرقت نیز کاربرد دارند. برای بررسی موقعیت مکانی خودروها و اطلاع از وضعیت آن‌ها، ردیاب خودرو بهترین وسیله محسوب می‌شود. این دستگاه‌ها با داشتن امکانات زیادی در مواقع ضروری، قادر به ارسال هشدارهایی برای صاحبین خودرو است تا در شرایط ضروری بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

جی‌پی‌اس خودرو چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که بیان شد جی‌پی‌اس خودرو علاوه بر مسیریابی لحظه‌ای خودرو، امکانات و کاربردهای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد دیگری اشاره کرد.

 • خاموش‌کردن خودرو از راه دور

 • آگاهی از بازوبسته‌بودن درب‌های خودرو از راه دور

 • ارسال هشدار در صورت ضربه‌خوردن به خودرو

 • تعریف محدوده جغرافیایی

 • دریافت هشدار خروج از سرعت مجاز

 • پشتیبانی ایمنی

انواع ردیاب‌های خودرو

ردیاب‌های خودرو در دو نوع آهنربایی و سیمی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. ردیاب‌های مغناطیسی توسط یک آهنربا به قسمت‌های قابل نصب خودروها متصل می‌شوند اما ردیاب‌های سیمی توسط رله به خودرو متصل‌شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این نوع ردیاب‌ها برای کارکردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد هر یک از آن‌ها وابسته به مدل آن‌ها متفاوت است.

ردیاب‌های خودروی طلوع آرین هوشمند از نوع ردیاب‌های سیمی هستند که به دلیل اندازه کوچک آن‌ها، از دید سارقان مخفی است و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این ردیاب‌ها، از بهترین سیستم‌های GPS موجود در بازار به شمار می‌روند.

اصول انتخاب جی‌پی‌اس مناسب خودرو

انتخاب یک ردیاب مناسب یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در مورد آن آگاهی داشته باشیم. در اولین قدم انتخاب ردیاب باید به مدل خودروی خود توجه داشته باشیم و بدانیم که از ردیاب خودرو به چه منظور می‌خواهیم استفاده کنیم.

گام بعدی درنظرگیری ردیاب مناسب از نظر کیفیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. نحوه کارکرد درست و رابط کاربری سیستم موقعیت‌یاب این دستگاه‌ها از ضروریات لازم برای انتخاب دستگاه‌ها محسوب می‌شود. در دسترس بودن نرم‌افزار و همچنین پشتیبانی ردیاب‌ها، لازمه توجه است.

ردیاب‌های شرکت طلوع آرین هوشمند، یک برند اروپایی بوده و از استانداردهای لازم برخوردار است. این ردیاب‌ها کیفیت سخت‌افزاری بالایی در شرایط مختلف آب‌وهوایی و موقعیت جغرافیایی را دارند و دارای دو سال خدمات پس از فروش و پشتیبانی هستند.

آینده استفاده از جی‌پی‌اس‌های خودرو چگونه است؟

با توجه به اشتغال مردم و دغدغه‌مندی آن‌ها برای برقراری امنیت وسایل نقلیه خود، استفاده از ردیاب‌های خودرو، جزوی از ضروریات به شمار می‌رود. این ردیاب‌ها قابلیت به‌روزرسانی با توجه به نیازهای مردم را دارا هستند و راه حلی قابل اطمینان برای حفظ امنیت وسایل نقلیه شما محسوب می‌شوند.

نتیجه‌گیری

ردیاب‌های خودرو یکی از دستگاه‌های ضروری برای حفظ امنیت خودروها و موتورسیکلت‌ها، محسوب می‌شوند. این ردیاب‌ها امکانات بی‌شماری را در اختیار صاحبین خودرو قرار می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به آگاهی صاحبین خودرو از موقعیت وسایل نقلیه خود اشاره کرد. ارسال هشدارهای ضروری در شرایط نیاز از جمله مزایای این ردیاب‌ها است و بررسی عملکرد ردیاب‌ها با توجه به تعدد زیاد آن‌ها در بازار و کیفیت این جی‌پی‌‌اس‌ها، راه حلی ضروری برای تصمیم‌گیری درست در جهت انتخاب این ردیاب‌ها محسوب می‌شود.

برچسب‌ها:
gps
ردیاب