دستگاه ردیاب بر اساس پارامترهای مختلفی اطلاعات موقعیتی متحرک را ثبت می‌نماید. مهم‌ترین پارامترها شامل مسافت طی شده بر حسب متر، زاویه چرخش خودرو بر حسب درجه و زمان بر حسب ثانیه می‌باشد. هنگامی که متحرک در حال حرکت است با تغییر این پارامترها و متناسب با تنظیمات دستگاه، اطلاعات درون دستگاه ذخیره می‌شود. زمانی که متحرک ایستاده باشد اولویت ذخیره اطلاعات تنها با زمان بوده و از آنجا که دو پارامتر دیگر هیچ تغییری نمی‌­کند اطلاعات تنها با تغییر زمان ثبت و به سرور ردیابی ارسال می‌گردند.

Sleep Mode در ردیاب خودرو این امکان را فراهم می‌سازد که شرایط متفاوتی در زمان توقف خودرو قابل تنظیم باشد. تنظیم پارامترهای دستگاه‌های ردیاب در دو حالت توقف و حرکت، قابل برنامه ریزی هستند. بدین ترتیب می‌توان در هنگام حرکت و در هنگام توقف دو مدل تنظیم متفاوت اعمال کرده و از این طریق در مصرف باطری خودرو و هزینه شارژ سیم کارت داخلی صرفه جویی نمود.

قابلیت Sleep Mode

Sleep Mode یا اصطلاحاً حالت خواب ردیاب، قابلیتی است که در صورت عدم کارکرد خودرو تعریف و اعمال می‌شود. در حالت Sleep Mode دستگاه به حالت خواب یا آماده به کار می‌رود که با توجه به عدم ارسال اطلاعات، موجب کاهش هزینه و مصرف باطری خودرو می‌گردد. مادامیکه دستگاه حرکتی را بر اساس سنسورهای خود احساس نکند یا خودرو روشن نشود، در همین حالت باقی می‌ماند.

وضعیت کار Sleep Mode

Sleep Mode دارای پنج حالت کارکرد متفاوت می باشد که عبارت اند از:

  • Disabled

  • GPS Sleep

  • Deep Sleep

  • Online Deep Sleep

  • Ultra Sleep

در صورتیکه Sleep Mode در ردیاب خودرو به مقدار Disabled تنظیم گردد، دستگاه در شرایط کارکرد معمولی خود خواهد بود و Sleep mode غیر فعال است.

در حالت GPS Sleep جستجوی ماهواره‌­های GPS غیر فعال می­‌شود و دستگاه به حالت نیمه خواب می‌رود. این حالت در شرایطی مفید است که خودرو در محل هایی نظیر پارکینگ و یا تونل متوقف باشد. در اینصورت ردیاب جی پی اس هر چه برای یافتن ماهواره های جی پی اس تلاش کند، نمی‌تواند ارتباط برقرار نماید. این امر باعث کارکرد بی مورد دستگاه و مصرف باطری می‌شود. اگر  دستگاه ردیاب در حالت GPS Sleep تعریف شده باشد، چنانچه متحرک در چنین شرایطی قرار گیرد، بعد از زمانی که برای دستگاه تعریف می‌شود، ردیاب به حالت خواب می رود و تا زمانی که متحرک حرکت نکند یا روشن نشود از این حالت خارج نمی‌شود.

در حالت Deep Sleep کل ماژول های عملکردی دستگاه اعم از GPS و GSM به حالت خواب می‌رود. در اینصورت سیستم جستجوی ماهواره‌­ای و سیستم جستجوی شبکه سیم کارت دستگاه به حالت خواب رفته و مصرف باطری را به شدت کاهش می‌دهد. مادامی که خودرو از حالت توقف خارج نشود، در همین حالت باقی می‌ماند. عملکرد دستگاه در این شرایط بدین صورت است که بعد از توقف متحرک و پس از گذشت زمان تعریف شده بر روی دستگاه سیستم، Sleep Mode فعال می‌شود. بنابراین دستگاه پس از ارسال آخرین موقعیت، دیگر موقعیت تکراری قبلی خود را به سرور ارسال نخواهد کرد. لیکن با اولین حرکت و یا روشن شدن خودرو، دستگاه ردیاب سریعا شروع به کار می‌کند و در حالت تنظیمات معمول خود قرار می‌گیرد.

در صورت فعال کردن حالت Online Deep Sleep در دستگاه، ردیاب مانند حالت Deep Sleep کار می‌کند. با این تفاوت که سیم کارت درون شبکه فعال می‌ماند. به همین دلیل مصرف باطری افزایش میابد. در این حالت دستگاه به اس ام اس و تماس پاسخ می‌دهد.

در حالت Ultra Deep Sleep بیشترین صرفه جویی در مصرف باطری وجود دارد. در صورت فعال بودن این گزینه ماژول GPS و GSM بطور کامل غیر فعال می‌شوند. در این شرایط به تماس و اس ام اس پاسخ داده نمی‌شود. تنها در صورت حرکت خودرو و یا روشن شدن خودرو، دستگاه از این حالت خارج می‌گردد.

با توجه به مطالب فوق قابلیت تنظیم Sleep Mode در ردیاب خودرو جزو پارامترهایی است که در زمان انتخاب برند دستگاه جی پی اس مورد توجه قرار می‌گیرد. از آنجائیکه حالت خواب از ارسال اطلاعات تکراری و موقعیت ثابت دستگاه ردیاب جلوگیری می‌کند؛ چنانچه دستگاه بر روی متحرکی که زمان توقف طولانی دارد، نصب شود، فعال بودن این حالت، باعث صرفه ­جویی در هزینه سیم کارت و مصرف باطری می­‌گردد.

برچسب‌ها:
gps
ردیاب