IButton مخفف عبارت Identification Button به معنای کلید شناساگر می‌باشد. این کلید شامل یک تراشه کامپیوتری محصور در محافظه ای از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد. هر شناساگر دارای کدی منحصر به فرد بوده و از دو قطعه مجزا تشکیل شده است. با اتصال این دو قطعه به یکدیگر، کد مربوط به دستگاهی که این کلید به آن متصل شده است به مرکز کنترل منتقل می‌شود. در صورت تایید کد مربوطه، با توجه به نوع دستگاه و سناریوهای از پیش تعریف شده عمل شناسایی انجام می‌گیرد.

با توجه به اندازه کوچک دستگاه و قابل حمل بودن آن، برای کاربردهایی نظیر کنترل دسترسی به ساختمان‌ها، خودروها و کامپیوترها و مدیریت دارایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به فعالیت شرکت مهندسی طلوع آرین هوشمند در زمینه سیستم‌های مدیریت ناوگان و کاربرد IButton در ردیابی خودرو می‌توان به شیوه‌­ای نوین ناوگان خود را مدیریت نمود.

کاربرد کلید شناساگر در مدیریت ناوگان

مهم ترین کاربرد IButton در ردیابی خودرو، شناسایی راننده است. در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها چندین راننده برای هر خودرو وجود دارد. با استفاده از IButton می‌توان در هر لحظه به مشخصات راننده پی برد و در صورت تعویض راننده از مشخصات راننده جدید مطلع شد. از دیگر کاربردهای کلید شناساگر، می‌توان به احراز هویت رانندگان در لحظه بروز حادثه اشاره نمود. به عنوان مثال هنگام تصادفات و یا تخلفاتی همچون سرعت غیر مجاز و یا صدور جریمه توسط پلیس، اطلاع از مشخصات راننده بسیار کاربرد دارد. در صورت صدور جریمه ای در گذشته برای خودرو، می‌توان با استفاده از تاریخ و ساعت صدور جریمه به نام و نام خانوادگی راننده در آن زمان پی برد و راننده متخلف را شناسایی نمود. با ترکیب IButton با دستگاه های AVL و یا همان ردیاب، می‌توان گزارش حضور و غیاب رانندگان را تهیه نمود. برای این منظور، در صورتی که راننده کلید خود را در ابتدای ساعت کاری و در زمان مراجعه به خودرو، در جلوی سنسور و یا ریدر مورد نظر نگه دارد، سیستم راننده را ثبت می‌کند. با این روش، با مشخص شدن شروع ساعت کاری و ثبت ساعت پایان کار، میزان کارکرد هر فرد مشخص می‌گردد.

نحوه کارکرد و بخش های مختلف IButton

در این کلید از فولاد ضد زنگ به عنوان یک رابط مخابراتی – الکترونیکی استفاده می‌شود. کلید شناساگر از دوبخش اصلی تشکیل شده است. به قسمت متحرک آن که در واقع اطلاعات را وارد می‌کند ‘lid’ و به قسمت ثابت آن ‘base’ گفته می‌شود. هرکدام از این دو قطعه در داخل خود به یک تراشه الکترونیکی متصل می‌باشد. با اتصال این دو قطعه به یکدیگر کد شناسایی از طریق پروتکل ۱wire به دستگاه منتقل می‌شود. هر کلید شناساگر یک آدرس لیزری منحصر به فرد و غیر قابل تغییر بر روی تراشه الکترونیکی داخل خود دارد. این آدرس که به عنوان مثال بصورت “۲۵A000008233108” است، می تواند به عنوان شناسه برای هر کلید استفاده شود. به دلیل محفظه منحصر به فرد و با دوام این کلید، در هر مکان و برای هر فردی قابل استفاده است.

سنسور تشخیص دهنده یا Base

در صورت استفاده از شناساگر در ردیابی خودرو، سنسور تشخیص دهنده بر روی خودرو نصب شده و به دستگاه ردیاب متصل می‌گردد. به عنوان مثال ریدر در قسمت  جلوی داشبورد و در دسترس راننده قرار داده می‌شود.

کلید شناساگر یا Lid

از آنجائیکه کلید شناساگر مختص به هر راننده است، لازم است به تعداد رانندگان از این کلیدها تهیه شده و به هر راننده تحویل گردد. کلیدهای شناساگر در ظاهر مشابه یکدیگرند اما هر کدام دارای یک کد ذخیره شده‌ی منحصر به فرد هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می‌سازد. از دیگر قابلیت های LID می‌توان به ابعاد کوچک و قابل حمل بودن آن اشاره نمود. مهمترین کاربرد IButton در ردیابی خودرو، استفاده از قابلیت های ضد آب، ضد ضربه و ضد شوک بودن آن است. تنها کافیست کلید شناساگر به سنسور تشخیص دهنده نزدیک شود یا صرفاً تماس کوچکی با آن پیدا کند. در این هنگام سنسور نصب شده کد مختص به کلید شناساگر را می‌خواند و آنرا به دستگاه ردیاب ارسال می‌کند. کدهای مختص به هر کلید می‌تواند با نام و نام خانوادگی راننده بر روی نرم افزار ردیابی قابل مشاهده باشد.

افزایش امنیت خودرو با اتصال IButton به ردیاب

کلید شناساگر می‌تواند به عنوان عاملی برای بالابردن امنیت در خودرو ها استفاده گردد. برای این منظور می‌توان روشن شدن و استارت خودرو را منوط به اتصال این کلید نمود. بدین ترتیب می‌توان امنیت خودروی خود را افزایش داد و دستگاه ردیاب خودرو خود را با استفاده از یک مدار واسط و اتصال به استارت خودرو مجهز به کلید امنیتی دو وضعیتی کرد. تحت این شرایط دیگر نگران دزدیده شدن خودروی خود نباشید. چرا که با این سیستم، تنها رانندگان مجاز که دارای کلید شناساگر باشند می‌توانند خودرو را روشن نمایند. لازم بذکر است، قبل از استارت زدن ابتدا بایستی کلید شناساگر با سنسور تشخیص دهنده تماس کوچکی پیدا کند، در غیر این صورت خودرو روشن نخواهد شد.

لازم به ذکر است که تمام دستگاه های ردیاب امکان استفاده از IButton را ندارند. لذا در صورتی که تمایل به استفاده از IButton دارید باید دستگاه ردیابی را خریداری کنید که از این قابلیت پشتیبانی کرده و امکان اتصال سنسور IButton به آن دستگاه ردیاب مقدور باشد.

برچسب‌ها:
IButton
تجهیزات جانبی