چند روز اخیر اظهارنظرهای مختلفی پیرامون اختلال در جی پی اس کشور بیان شده است. این اختلال اگرچه در سال های گذشته نیز بوجود آمده است، اما امروزه با توجه به رشد استفاده از خدمات اینترنتی مبتنی بر موقعیت مکانی افراد، اینگونه اختلال ها بیشتر به چشم می‌آید. سامانه های GPS عموما در دستگاه ها و برنامه های مکان یاب مثل تاکسی اینترنتی، راننده ها، کشتی ها و هواپیماها کاربرد دارد. لذا اختلال در سیگنال GPS، می‌تواند باعث تصادف، گم شدن دستگاه ها و حوادث غیر قابل جبران شود. این سامانه ها به جز تعیین طول و عرض جغرافیایی، زمان را نیز با دقت بسیار بالایی تعیین می‌کنند و چون به ساعت اتمی مجهز هستند، بسیاری از سامانه های مخابراتی و رادیویی در جهان برای تعیین دقیق زمان و ارتباط با یکدیگر، از همین سامانه استفاده می‌کنند.

اختلال در جی پی اس در شهر تهران

طی روزهای گذشته گزارشات بسیاری از اختلال در تمامی دستگاه‌هایی که از تکنولوژی GPS در شهر تهران استفاده می‌کنند مشاهده شده است. عمومی ترین دستگاهی که موقعیت مکانی افراد را برای اپلیکیشن های مختلف مشخص می‌کند، تلفن همراه است. این اختلال به گونه ای است که عموماً فارغ از مکان واقعی دستگاه و شخص در شهر تهران، مکان غیرواقعی آن ها را در فرودگاه نمایش می‌دهد. در این میان عده ای معتقدند که حوادث ناگوار پیش آمده برای کوهنوردان، ارتباط مستقیم با این اختلالات دارد. اما به گزارش ایرنا، رئیس فدراسیون کوهنوردی گفت: «به جرات می‌گویم که حوادث روز جمعه کوه‌های شمال تهران هیچ ربطی به اختلال در جی پی اس نداشته است.» همچنین رضا زارعی گفت: «اختلال جی پی اس در کوه‌های شمال تهران وجود دارد ولی به جرات می‌گویم که هیچکدام از افراد حادثه‌دیده به خاطر این مشکل گم نشده‌اند. کنار یکی از اجساد، یک دستگاه جی پی اس هم پیدا شده است اما مشخص نیست این فرد از دستگاه خود استفاده کرده بود یا نه.» وی افزود: «وقتی شما پیش از حرکت، بر اساس مسیریابی دستگاه جی پی اس حرکت کنید، حتی در صورت اختلال در سیستم هم دستگاه شما مسیر از قبل مشخص‌شده را نشان می‌دهد و چیزی تغییر نمی‌کند. در چنین شرایطی اگر پس از پایان صعود خروجی بگیرید، دستگاه دچار خطا می‌شود ولی این مسئله خللی در نحوه صعود ایجاد نمی‌کند.» زارعی گفت: «اختلال در سیستم GPS از حدود ۲ سال پیش وجود دارد و دلیل آن را نمی‌دانم. اما اختلال فقط در کوه‌های شمال تهران رخ می‌دهد و به عنوان مثال در مناطقی مثل آهار وجود ندارد.»

واقعیت این است که با تمامی این اوصاف و اینکه دلیل این اختلال هر چه باشد، مردم در استفاده از جی پی اس با مشکل مواجه شده اند. امید است مسئولین محترم با توجه به کاربرد روزانه موقعیت یابی بر اساس GPS، هر چه سریعتر در جهت رفع این مشکل کوشا باشند.

برچسب‌ها:
ردیابی لحظه‌ای
gps